Mantolama

Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı en az binanın temeli kadar önemlidir. Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir ev bizim için tehlike arz ediyorsa, yalıtımı olmayan bir ev de çok tehlikelidir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklardan öteye bütçeye büyük zararı vardır. Yalıtımsız bir ev daha çok doğalgaz harcar ve masrafı çok olur. Ama bir kere masraf ederek evinize ısı yalıtımı yaptırırsanız faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. İşte ısı yalıtımı için bir kaç ip ucu:

Türkiye”de pek uygulanmasa da binalarda cam kalınlığı çok önemlidir. Güneye bakan camlar ince, kuzeye bakan camlar kalın olmalıdır. Eğer ne de olsa kışın dışarısı soğuk diye bütün camlar kalın olursa, gelen güneş ışınlarını tepmiş olursunuz. Sıcak diye de ince cam kullanırsanız, soğuk olan kuzey cephesinden soğuk almanız kaçınılmazdır. Bu sebeple evinizdeki camların konumları, güneş alma süreleri çok önemlidir. Camlarınızı taktırmadan önce bu hesaplamaları yapmanızda fayda var. Evinizdeki bütün camları aynı model takıp da paranızı boşa harcamayın.

Mantolamanın Yararları Nelerdir?

Isı kaybını önemli ölçüde azaltır %50 ye varan enerji tasarrufu sağlar. Ekonomiktir 2-3 yılda bu maliyetini egale eder. Yapınızda hem su hem ısı tasarrufu sağlar. Kışın soğuktan yazın sıcaktan korur. Yapının iç kısımlarında yoğuşmayı önler. Yapılarda ısınma ve serinleme amaçlı kullanılan kombi klima ve benzeri cihazların sarf ettikleri enerji mantolama işleminden sonra %50 azaltılabilmektedir. Ayrıca binanızda çatı ve temel izolasyonları yapılmışsa bu oran %70’lere çıkabilmektedir.

Mantolama Uygulama Sırası

  • Zemin hazırlığı
  • Yapıştırma ve montaj
  • Dübel çakılması ve köşebent uygulamaları
  • Elyaf katkılı file uygulaması ve sıva
  • Son olarak boya işlemi

Mantolama ne kadar sürede kendini amorti eder ?

Mantolama , çok yüklü bir maliyet getirmeden yapılan bir yatırım gibidir.Tekniğine uygun olarak yapılan mantolama uygulamalarıyla binalarda % 50 oranında daha az yakıt tüketerek ısıtma ve soğutma sağlanabilir. Mantolama için harcanan para 3-5 yıl gibi bir sürede kendisini amorti etmektedir. mantolama sektörünün sürekli büyümeye ve gelişmeye açık olması sebebiyle,  yapılarda enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için koşullar daha da kolaylaşmaktadır. Mantolama yasal zorunluluktur.